Magamba Zárva - online premier!
Timkó Imre elsőfilmes rendező munkáját 18 fesztivál versenyprogramjában mutatták be, ahol 9 díjat be is zsebelt. Köztük a 63. Országos Függetlenfilm Fesztivál Mediawave díját és 3 angliai legjobb helyezést is (Legjobb Kisjátékfilm, Legjobb Operatőr, Legjobb Diákfilm). A film mostantól a nagyközönség számára is elérhető online, először a CineArt Blogon!
Timkó Imre az első pillanattól kezdve többet akart egy egyetemi vizsgafilmnél. Kalotai Dániellel (operatőr, producer) kiegészülve mertek nagyot álmodni - profi eszközparkot béreltek, saját filmzenét komponáltattak, az utómunka folyamán digitális CGI technikát használva ijesztően sovánnyá tették az egyik színészt, a castingot olyan komolyan vették, hogy egy 1,5 órás skype-os megmérettetés után Franciaországból hívták haza az egyik főszereplőt, Földes Anitát.
„Az izgatott, hogy valami, ami a mindennapi életünk és a folyamatos keringés része, hogyan tud megrekedni olyan szintig, hogy a világ megáll egy pillanatra. Az élet fordulópontjai milyen változást képesek előidézni az egyénben, hogyan lehet ezeket feldolgozni, hogyan szakaszolják a sorsunkat? Ezeket az állomásokat úgy képzeltem el, mintha megmerevednék. Miközben az élet zajlik tovább, én csak kívülről, mozdulatlanul figyelve élhetem át ezeket a pillanatokat. Így jött a ALS (amyotrophic lateral sclerosis) bénulásos betegség ötlete. Nem maga a kór, hanem a beteljesüléséhez vezető út érdekelt. A visszafordíthatatlanság és az ezzel való találkozás. A betegség 5 stádiuma. Ezen fordulópontokról akartunk filmet csinálni. Ez az az 5 szakasz, amire a Magamba Zárva épül. A tagadás, a düh, az alkudozás, a depresszió, az elfogadás” – idézi fel a rendező, hozzátéve, hogy a film végén nagyapja, első generációs Timkó Imre előtt tiszteleg, aki maga is végigjárta az öt stádiumot a rákkal folytatott küzdelme során.
A film forgatókönyvét három hónapig fejlesztették konzulensével Dr. Monory-Mész Andrással. A Magamba Zárva történetében Lizi (Fehér Zsanett) egy ritka betegség hatására nővére, Iza (Földes Anita) ellátására szorul. A két testvérnek szembe kell néznie egymással és a múlttal. Lizi karakterére olyan fiatal lányt kerestek akiről érezhetően süt, hogy "forr benne a vér, ő maga az élet, és képes megbabonázni a szemeivel".
„Emlékszem, amikor a castingon Zsaninak egy jelenetben el kellett játszania, hogy rádöbben, nincs többé kontrollja a saját teste felett és kétségbeesik. Igazi könnyei voltak. Zsanettben minden megvolt, csak mélyen. A forgatás idején ezeket az érzéseket Nagy Dávid rendező asszisztens barátom segített neki a felszínre hozni. Az Izát alakító, a haldoklók kísérésében sajnos komoly gyakorlattal rendelkező Földes Anitától, (aki az Átéltem egy évszázadot, Utolsó interjúk Fejtő Ferenccel című könyv szerzője is), a casting során egyebek mellett azt kértem, hogy mutasson egy pánikrohamot. Neki van színészi tapasztalata: megrázóan hozta. A forgatáson is végig egy hullámhosszon voltunk. Az egyetlen hivatásos színész Kroó Balázs, aki mellékszereplőként tűnik fel Varga Patrik mellett” – mesélte az akkor 25 éves rendező.
Az operatőr, Kalotai Dániel stilizált világot álmodott meg. Tágas fehér terek, tárgyak, oszlopok, amelyek folyamatosan beékelődnek a szereplők közé, ezzel folyamatos távolságot teremtve köztük. A film végéhez közeledve ezek a távolságok egyre kisebbednek, ahogy a cselekmény közeledik az elfogadás stádiumához. A film nyolcvan százalékban belső terekben forgott, amelyek az időbeli nagy ugrások miatt folyamatosan változtak. A maradék részekben hagyta fellélegezni a nézőt, azzal, hogy kiengedte a szereplőket a természetbe, ahol megszakad a stilizált világ. A naplementében ekkor sikerült a film legszebb képeit rögzíteni a Sajószögedi Tolnai tóban.
"Dani (az operatőr, a szerk.) 14 éves kora óta dolgozik filmekben, 18 évesen már nagyjátékfilmben volt segédoperatőr, 2 kisjátékfilmben dolgozott alkotói operatőr kredittel, számos videoklip, koncertfelvétel, reklámfilm van mögötte. Rengeteget tanultam tőle, nem csak a filmezéssel kapcsolatosan, hanem az életem jelenlegi szakaszára vonatkozó kihívások leküzdése terén is. Alázat, kitartás, türelem, maximalizmus... Tőle kaptam a legtöbb támogatást...”
Ma két éve ért véget a film forgatása, így nem is lehetne jobb időpontot találni az online premier számára. Az azóta eltelt időben a film hatalmas utat járt be, de a rendező Timkó Imre is, aki játszott a „Guerilla” című filmben is, Kalotai Dániellel pedig már a következő közös projektjükön, az „Egy nimfa illatán” dolgoznak.
A film még megméretteti magát a hollandiai UNICA filmfesztiválon 2019 augusztusában, ahol 30 ország filmjei versenyeznek.
A film eddig díjai:
Egyesült Királyság – First Time Filmmakers Festival Pinewood Studio – London – Best Shortfilm
Egyesült Királyság – Gold Movie Awards – Best Cinematography Awards
Egyesült Királyság - European Cinematography AWARDS (ECA) - Finalist- Best Student Cinematography
Magyarország – 63. Országos Független film Fesztivál – Mediawave Díj
Magyarország – V. Savaria Filmszemle – Kisjátékfilm II. hely
Magyarország – XIV. Göcsei Filmszemle – Kisjátékfilm I. Hely
Magyarország – II. Ceglédi Filmfesztivál – Kisjátékfilm I. hely
Magyarország – Polifilmfeszt – Kisjátékfilm I. hely
Magyarország – 15. Vas Film Fesztivál Legjobb Kisjátékfilm
Fesztivál-versenyprogramokban vetítések:
Egyesült Királyság – First Time Filmmakers Festival Pinewood Studio – London
Egyesült Királyság – Gold Movie Awards
Egyesült Királyság - European Cinematography AWARDS (ECA)
Franciaország – Lift-off festival – Paris
Ukrajna – Kamianets-Podilskyi International Film Festival „BRUKIVKA”
Nigéria – In-Short Film Festival
Hollandia - UNICA - Union Internationale du Cinéma
Magyarország – 63.Országos Független Film Fesztivál
Magyarország – V. Savaria Filmszemle
Magyarország – XIV. Göcsei Filmszemle
Magyarország – II. Ceglédi Filmfesztivál
Magyarország – Slow Film Fesztivál
Magyarország – MALTER filmfesztivál
Magyarország – IV. Magyar Speciális Független Filmszemle
Magyarország – Polifilmfeszt
Magyarország – Pannonfíling Mozgóképes Találkozó
Magyarország - 15. Vas Film Fesztivál
Magyarország - II. A Mi Kultúránk (AMiK) – rövidfilmfesztivál
Magyarország – BuSho Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál – Panoráma szekció