Oscar-díj: Dokumentumfilmek a nemzetközi élvonalban?
A 2020-as Oscar-díjon Tamara Kotevska és Ljubomir Stefanow az Akadémia történelmében először kaptak jelölést Méz-királynő (Honeyland) c. filmjükért a Legjobb Idegennyelvű Film (Macedónia) és a Legjobb Dokumentumfilm kategóriájában. Sajnos a doku végül egy díjat sem vihetett haza, azonban elindított egy hullámot.
Legnevezetesebb a chilei The Mole Agent c. dokumentumfilm, mely lehengerlő kritikákat kapott Sundance-ben, illetve bezsebelte a San Sebastián Filmfesztivál Közönségdíját. A film egy volt Interpol nyomozóról szól, aki egy nyugdíjas kémet küld egy öregek otthonába, hogy jelentsen az idősekről való bánásmódról. A The Mole Agent rendezője Maite Alberdi, a film pedig 95%-on áll a Rotten Tomatoes oldalán. A filmet Idegennyelvű és Dokumentumfilm kategóriájában nevezték a 2021-es Oscar-díjra.
Más országok is követték a trendet, melyek egyik zászlóshajója Románia, aki Alexander Nanau Collective c. tényfeltáró dokfilmjével nevezett mindkét kategóriában. Azonban Kenya (The Letter, Maia Lewok és Chris King), Brazília (Velencei Filmfesztiválon elismert Babenco: Tell Me When I Die) és Venezuela (Anabel Ridíguez Ríos-tól a Once Upon a Time in Venezuela) is ebben a két kategóriában nevezték filmjeiket.
Az Oscar-díj 2021. április 25-én kerül megrendezésre.
Vajon amikor a magyar versenyzőt választjuk, a Filmintézetnek is figyelembe kellene vennie ezt a hatásos stratégiát, vagy maradunk a fikciós nagyjátékfilmeknél?