A Die Hard a legjobb karácsonyi film?
Mi a legnépszerűbb és leginkább közkedvelt karácsonyi film? Egyes demográfiák az Igazából szerelem, Az élet csodaszép, a Karácsonyi történet és a Reszkessetek, betörők!-re esküszik, azonban az akciórajongók mindig is a Die Hard-ra voksoltak, mely Bruce Willis-t megasztárrá repítette 1988-ban.
A film rendezője, John McTiernan nyilatkozott arról, hogy a Drágán add az életed milyen mértékben állja meg a helyét karácsonyi filmként. Egy 12 perc hosszúságú videóban, mely az Amerikai Filmintézet által kerül fel a YouTube-ra, McTiernan beszél a kultikus akciófilmet ért „botrányokról”.
A Die Hard rajongói az évek során erőteljesen összeszólalkoztak, hogy karácsonyi film-e a Bruce Willis-mozi. Bár karácsonykor játszódik a Die Hard, a film maga 1988 nyarán mutatkozott be.
„Történetet mesélni nem egy véletlenszerű folyamat. Meghatározott jelentés párosul a meghatározott helyszínhez, mely meghatározott rendszerben működik. A filmkészítés pontosan ilyen elveken alapul. Akinek van bátorsága, cáfoljon meg nyugodtan.” – mondta McTiernan a videóban.
Az anyagban a rendező festményekhez hasonlítja a filmvásznat. Azt állítja, hogy a festőművésznek fel kellett fedeznie egy bizonyos kapcsolódási pontot az elégedettséghez és a kikapcsolódáshoz. Kiemeli McTiernan Jacques-Louis David-et, aki „megbízható alakokat” festett annak ellenére, hogy a karakterei nem voltak kifejezetten gazdagok, sem említésre méltóak. „És ebből a szempontból túlmutat a festő a megrendelőn.” – tette hozzá a rendező.
Bár kissé zavaros a hasonlata, McTiernan összeköti a Die Hard-dal a festészetet. Megjegyzi, hogy Az élet csodaszépből vizuálisan erősen merített inspirációt. A rendező szerint csakis azzal a feltétellel vállalta a Die Hard elkészítését, ha főhőse mindennapi figura lehet, aki a hatalmon lévő személyeket bolonddá teszi hőstetteivel. McTiernan szerint a stáb nagyon örült és meg is értették ennek a megközelítésnek a lényegét.
„Nem akartuk, hogy karácsonyi film legyen, de az az öröm, ami a filmmel együtt járt, magával hozta a karácsonyi filmek imádatát.” – mondta McTiernan.
A rendező összehasonlítja a Die Hard és a jelenlegi amerikai politika állását. „Valóságos gonosztevők vannak a világban.” – mondta, majd hozzátette: „Azt kérem idén karácsonyra, hogy mind emlékezzünk az autokratákra nívótlan, dühös emberekként, akik lepaktáltak a gazdagokkal, hogy érvényre juttassák gazdasági érdekeiket.”
A Drágán add az életed egy kiemelkedően sikeres akciósorozatot indított útjára Bruce Willis karrierje mellett, rendkívül pozitív kritikákat kapott, és az öt Die Hard-film 1,4 milliárd dollár bevételre tett szert három évtized alatt.