A Marvel nem akart sztereotípiákba bocsátkozni első ázsiai szuperhősével
Míg az egész világ Marvel-éhségben szenved, és mindenki a Fekete Özvegy júliusi bemutatójára vár, ami két évvel az utolsó moziban bemutatott Marvel-film, a Pókember: Idegenben után érkezik, addig a napokban megérkezett a Shang-Chi és a Tíz Gyűrű Legendája első előzetese, mely a filmstúdió első ázsiai szuperhősét ábrázolja Simu Liu főszereplésével.
A Shang-Chi rendezője a függetlenfilmes háttérből érkező Destin Daniel Cretton, aki az Átmeneti állomás, Az üvegpalota és A kegyelem ára készítője, míg a forgatókönyvet A feláldozhatók írója, Dave Callaham jegyzi. A filmben Liu mellett Awkwafina, Michelle Yeoh és az igazi Mandarin-t megformálva Tony Leung is szerepel. A szuperhősfilm a legendás, címszereplő harcosról szól, akinek visszatér elfeledett múltja, amikor a Tíz Gyűrű nevű bűnszervezet felveszi vele a kapcsolatot.
A kínai-kanadai származású Simu Liu beszélt arról, hogy nem egy olyan tipikus eredettörténet lesz a Shang-Chi, amit már milliószor látott a közönség, és a Marvel rendkívül figyelmes volt azzal kapcsolatban, nehogy rasszok szempontjából sztereotipizálás alakuljon ki.
„Az a legizgalmasabb dolog abban, hogy a karaktert alakíthatom, hogy a háttértörténetét még sosem mesélték el. Sok különböző verzióját ismerjük például Batman eredettörténetének, és annak, hogyan haltak meg a szülei, amikor fiatal volt. Ismerjük Peter Parker-t, akit megharapott egy radioaktív pók, és elvesztette a nagybácsiját. Shang-Chi története főként ismeretlen a világ számára, így rengeteg szabadságunk és kreatív befolyásunk azzal kapcsolatban, hogyan akarjuk vászonra vinni a karaktert.” – mondta Liu.
Úgy nem eshet szó Shang-Chi-ról, hogy nem beszélünk a karakter történelméről a Marvel Comics szempontjából. Az utóbbi évtizedekben, főként az 1970-es, 1980-as években a karakter nem volt kifejezetten kedvező módon bemutatva az ázsiai kultúra aspektusából. A képregények sztereotípiákba, sárga bőrszínű ábrázolásba bocsátkoztak. Liu szerint a produkcióban mindenki messziről el akarta ezt az ábrázolásmódot kerülni.
„Amikor a Shang-Chi képregényekről beszélünk, megbotránkoztató, hogy a 70-es, 80-as években létezhetett egy ázsiai szuperhős. Ugyanakkor voltak olyan tényezők, amik sértő sztereotípiákba estek. Mielőtt elkezdtünk forgatni, nagyon alaposan átbeszéltünk mindent, nehogy valamilyen tipizálásba kerüljünk.” – tette hozzá a színész-harcművész.
A Vasember 3-ban bemutatott Ben Kingsley és Guy Pearce a „két Mandarint” megformálva túlmutatott a fent említett, sértő tipizáláson, és a Marvel tudatosan tette semmissé a karakter ázsiai eredetét, azonban az All Hail the King rövidfilmben felsejlett az, hogy a Robert Downey Jr. főszereplésével készült folytatásfilm főgonosza egy teljesen különböző karakter, mint a valódi Mandarin. A Mandarin immár egy újraértelmezett karakterben ölt testet.
„Szerintem amikor az emberek meghallják Mandarin nevét, akkor egy nagyon specifikus dologra asszociálnak. Remélhetőleg egy sokkal összetettebb karaktert fogunk tudni ábrázolni a filmben, mint azt a neve mutatja.” – mondta Jonathan Schwartz, a film egyik producere.
A Shang-Chi és a Tíz Gyűrű Legendája szeptember 3-án érkezik a mozikba, azonban addig is élvezhetik a Marvel-rajongók a Disney+ oldalán debütáló WandaVíziót, A Sólyom és a Tél Katonáját, illetve a június 11-én bemutatkozó Loki-t.