Betekinthetünk a Brian élete kulisszatitkaiba! - Terry Jonesra emlékezünk
2020. január 21-én súlyos veszteség érte a filmvilágot. 77 éves korában elhunyt Terry Jones, a Monty Python egyik alapítótagja. A világhírű nevettető már hosszú ideje súlyos demenciával küzdött. Több filmet is rendezett, valamint szerepelt például a Gyalog galoppban és a Brian életében is, ahol a főhős édesanyját alakította. Terry Jonesra emlékezve, most betekintést nyerhetünk az utóbbi komédia készültébe.
A 40 éves filmet a 70-es években forgó, Jézus Krisztus életét bemutató Názáreti Jézussal párhuzamosan forgatták, sokszor ugyanazokon a helyszíneken, azután, hogy az utóbbi film stábja elhagyta azt. A Monty Python tagjai egyébként egyöntetűen a Brian életét tartják legjobb munkájuknak.
A csapat két héten belül megírta a film forgatókönyvét, bár először egy 13. apostolról szerettek volna mozit készíteni, aki minden fontosabb eseményről lekésett. Amíg az EMi nem olvasta el a forgatókönyvet, úgy volt, hogy az egészet finanszírozzák, aztán miután megtették, az egészet lefújták. Később George Harrison segített, nem csupán pénzt adott arra, hogy elkészülhessen a film, hanem egyenesen egy stúdiót alapított, HandMade Films néven, melyhez az A Ravasz, az Agy és a két füstölgő puskacső is köthető. A forgatás 1978. szeptember 16-án kezdődött és mindössze 41 napot ölelt fel.
John Cleese elmondása szerint a stáb olajozott gépezetként működött, volt azonban pár váratlan fordulat is. A hegyi beszéd jelenet felvételénél a statiszta hölgyek, forgatás közben egyszerűen hazaindultak, hogy vacsorát főzzenek, ezért Terry Jones próbálta marasztalni is őket, mondván, hogy a felvétel még nem ért véget, ám Eric Idle tanácsára felvették az éppen hazafelé tartó statisztákat. A jelenet végül a filmbe is belekerült.
Ilyen volt az is mikor, Graham Chapman meztelenül jelenik meg a filmben. A statiszták nagy része muszlim nő volt, akik nem nézhettek meztelen férfira, így mikor a színész megjelent anyaszült meztelenül, a hölgyek sikoltozva futottak el. Másik probléma volt még az, hogy egyértelműen látszott az is, hogy Chapman nem zsidó. Ezt végül egy gumiszalaggal oldották meg.
Bár a stáb nagyobb része volt brit, a kész filmet mégis Amerikában mutatták be, hiszen abban az időben Nagy-Britanniában bűncselekmény volt az istenkáromlás. A bemutatóján a film a legjobb nyitóhétvégét volt képes produkálni.
A film brit karrierje elég rögösnek mondható, hiszen több városban is betiltották. Swanseaban például egészen 1997-ig élt a tiltás.
~fidelio.hu