ArteKino Fesztivál ízelítő - 1. rész
Ahogy már korábban is írtuk, az ArteKino Fesztivál keretein belül idén decemberben 10 fiatal európai rendező filmjeit tekinthetjük meg teljesen ingyen. Az esemény idén 45 országból nézhető, s az alkotások magyar felirattal is elérhetőek.
A repertoárból 5 film ajánlóját mutatjuk be, s következő héten a maradék ötről is érkezik az ízelítőnk!
1. Love Me Tender, 2019. Rendezője a svájci-perui származású Klaudia Reynicke.
Locarno Nemzetközi Filmfesztivál, 2019 – hivatalos versenyfilm
Toronto Nemzetközi Filmfesztivál, 2019 – hivatalos versenyfilm
Egy agorafóbiás lány, Seconda életét bemutató nagyjátékfilm, melyben hősnőnk kilenc hónapnyi alsóneműben töltött, macskát hergelős otthonléte után magára ölti kék kezeslábasát, hogy szembenézzen a ’vadonnal’ (külvilág), az apja és anyja utáni maradt űrrel, a túlélés lehetőségeivel és persze saját félelmével. Mindezt a film depresszív sallangoktól mentesen, játékossággal és groteszk humorral mutatja ábrázolja.
2. Sébastien Tellier: Many Lives, 2020. Rendezője a francia származású François Valenza.
FAME 2020.
A csaknem 8 évig készült dokumentumfilm egy folyton megújuló, szélsőségekben gondolkodó és alkotó tehetség, Sébastien Tellier portréja. Az interjúkon, felkutatott home videókon és a barátok, pályatársak kommentjein keresztül képet kapunk egy olyan művészről, aki a cselédszobában felvett első lemezétől egészen az Eurovíziós Dalfesztiválig jutott, s mindeközben folytonos kreatív gyarapodás színesíti repertoárját.
3. Full Contact, 2015. Rendezője a holland származású David Verbeek.
Toronto Nemzetközi Filmfesztivál, 2015 – hivatalos versenyfilm
Rotterdam Nemzetközi Filmfesztiváll, 2016 – Limelight versenyfilm
Egy, az afganisztáni konfliktusban résztvevő amerikai, Ivan történetén keresztül bemutatott lélektani utazás. A személytelen, drónrepülővel dolgozó, terroristákat kiiktató katona egy nap hatalmas hibát vétve egy iskolát tesz a földdel egyenlővé. Az elszigetelődésbe menekülés, a dühvel, halállal és bűntudattal való együttélés és szembenézés története, ahol a feloldozás sem a szomszéd utcában keresendő.
4. Negative Numbers, 2019. Rendezője a grúz származású Uta Beria.
Római Nemzetközi Filmfesztivál, 2019 – nemzetközi hivatalos versenyfilm
Valós események, leírt anekdoták nyomán készült, kvázi fikciós rekreációja a 2000-es évek tbiliszii (Grúzia) javítóintézetében. Két hivatásos, kiöregedett rugby-veterán elhatározza, hogy megtanít egy játékot a bentlakókkal, ahol a hétköznapokat a börtöni hierarchia uralja, ám a pályán, az edzések alkalmával ez megszűnik, s egy csapásra mindenki egyenlővé válik. Film a bezártságról és az ebből adódó frusztrációkról, a kiszolgáltatottságról, az erőszakról és a „jó és rossz oldalakról, választásokról”.
5. Motherland, 2019. Rendezője a litván-amerikai származású Tomas Vengris.
Busan Nemzetközi Filmfesztivál, 2019 – Flash Forward
Egy frissen elvált anyuka és kisfia 1992-ben felkerekedik Amerikából, hogy a szovjet blokktól elszakadt Litvániában visszaszerezzenek egy családi birtokot. Mindezt a kisfiú, Kovas szemszögéből látjuk, így a gyermeki tudat előtti valóság eleve titkokkal és elhallgatásokkal ritkított, s nagy hangsúlyt kap a litván táj szépsége, valamint az anya és a gyermeke közötti kapcsolat. Vengris története igencsak személyes ihletésű, hiszen ő maga litván bevándorlók gyermekeként született, s nevelkedett az Egyesült Államokban, így finomság és őszinteség járja át témáját.